7 powodów, dla których tradycyjna książka jest lepsza niż e-book
Czy tradycyjna książka jest lepsza niż e-book? To pytanie pojawiło się wraz z rozwojem techniki, który przyniósł nam czytniki e-booków – lekkie, niewielkie urządzenia, w których możemy zapisać dużą ilość książek w wersji elektronicznej. Jednak nie wyparły one papierowej wersji. Dlaczego? Oto kilka argumentów, odpowiadających na to pytanie.
Książka papierowa vs e-book
1. Czytnik e-booków nie ma duszy – miłośnicy literatury wiedzą, że każda książka ma duszę, dzięki czemu czytelnik ma z nią silny związek emocjonalny. Czytnik jest tylko urządzeniem, w którym po wykasowaniu treści nic nie zostaje.
2. Czytnik e-booków nie pachnie – książka pachnie papierem, drukiem, ale także własną historią – historią w treści oraz historią drzewa, z którego została zrobiona. Jest to natura bliska człowiekowi. E-book może mieć jedynie zapach plastiku, który przez nikogo pożądany nie jest.
3. Czytnik e-booków łatwo zniszczyć – to tylko urządzenie, które przy upadku może się po prostu zepsuć poprzez roztrzaskanie wyświetlacza lub uszkodzenie cennych podzespołów. W przypadku tradycyjnej książki nie ma takiego problemu. Nic się z nią nie stanie, gdy nam spadnie, co najwyżej trochę się pobrudzi czy potarga, ale nadal będzie się dało ją czytać.
4. Czytnik e-booków mogą ukraść – zdecydowanie częściej zdarzają się kradzieże urządzeń elektronicznych, niż papierowych książek. Dla złodzieja najważniejsza jest wartość materialna ukradzionej rzeczy i na pewno, gdy stanie przed wyborem książka czy czytnik, wybierze to drugie. Zostawiając gdzieś książkę mamy dużo większe szanse, że jak wrócimy po zgubę, ona nadal będzie tam na nas czekać.
5. Czytnik e-booków nie ma kartek – to także argument typowy dla miłośników książek. Cała przyjemność w czytaniu polega na bezpośrednim kontakcie z książką, na dotykaniu jej i przewracaniu kartek. W czytniku mamy tylko elektroniczne kartki ukryte za szklanym ekranem.
6. Czytnik e-booków nie zbliża ludzi – pożyczanie książek, ich wymiana i przekazywanie po przeczytaniu w inne ręce zdecydowanie jest czynnikiem społecznym, który zacieśnia więzi międzyludzkie. Czytnika raczej się nie pożycza, więc nie ma tu tych kontaktów interpersonalnych.
7. Czytnik nie ma zastosowań praktycznych – należy pamiętać, że książki służą wyłącznie do czytania i trzeba je szanować, ale zdarza się, że przydają się jeszcze w innych sytuacjach w życiu, np. można książką zabić natrętnego owada, podłożyć pod kiwający się mebel albo wykorzystać jeszcze w inny dowolny sposób. Czytnikiem na pewno nikt tego nie zrobi.
Najnowsze komentarze