Co to jest skład tekstu – jakich używamy programów

Skład i łamanie tekstu to bardzo ważne etapy podczas tworzenia długich dokumentów, takich jak książki. Rozwój technologiczny oraz informatyczny dał nam możliwość czytania książek w wersji elektronicznej. Istnieją zwolennicy takich książek, ale jednak większość woli mieć przy sobie wydrukowaną książkę, z twardą okładką i piękną oprawą.

Co to jest skład i łamanie tekstu?

Łamanie tekstu polega na umieszczeniu go w kolumnach na stronach działu. Następnie tekst możemy składać, czy ostatecznie formatować, aby nadać mu odpowiedni wygląd w akapitach. Formatowanie to nic innego, jak dobranie odpowiedniego rodzaju pisma, jego wielkości, ustalenie interlinii tekstu oraz wybór rodzaju jego wyrównania. W zależności od długości treści dokumentów należy wybrać odpowiedni format. Istnieje kilka ich rozmiarów, najczęściej wykorzystywane są A4, A5, B5. Wybór formatu będzie zależał od:

  • wymiaru papieru użytego do druku – książki drukowane są zazwyczaj na arkuszach, z kolei gazety drukowane są na papierach z roli,
  • treści dzieła – książki o lekkiej tematyce najlepiej prezentują się w małych, praktycznych formatach, natomiast książki z wyniosłą treścią lepiej wypadną przy zastosowaniu większego formatu,
  • oczekiwań finansowych – należy zaplanować, jaki format pozwoli na oszczędne wycięcia arkusza.

Jakich programów użyć do składania tekstów?

Standardowym programem, który umożliwi tworzenie tekstów jest MS Word. To na nim pracuje większość pisarzy, którzy nanoszą na nim poprawki do swoich dzieł. Warto zainwestować w pakiet Office, ale także można skorzystać z darmowych zamienników np. Libre Office lub Open Office. Podczas pracy na tych programach należy pamiętać o zapisywaniu plików w formacie .rtf, a nie .docx. Czasami pojawiają się problemy z formatami, więc lepiej już wcześniej o tym pomyśleć i świadomie ich uniknąć. Jako użytkownik OS X możesz korzystać z pakietu iWorks oraz z edytora Pages, który ma wszystkie najbardziej istotne funkcje niezbędne do edycji tekstu. Nowym rozwiązaniem jest tzw. chmura, która umożliwia pisanie na każdym urządzeniu i w każdym miejscu. Dostępne pakiety to Google Docs (chmura Google Drive), iWork (iCloud) lub Office Online (OneDrive).

Więcej informacji o składzie uzyskasz na stronie Studia Grafpa, które ma w swojej ofercie skład tekstu DTP.

Możesz również polubić…