Gdzie znaleźć rzetelnego wydawcę książki?
Wydanie książki to bardzo kosztowny i długotrwały proces. Wybór rzetelnego wydawcy pozwala zmaksymalizować zyski z tego procesu i przeprowadzić go bez przykrych niespodzianek. Zapraszamy do lektury!
Opinie klientów
Nawet najlepsza reklama nie jest tak skuteczna, jak szczera opinia innych klientów. Szukając wydawcy swojego dzieła, warto sprawdzić jego opinie choćby w Google. Warto także zapytać innych pisarzy, którzy mieli do czynienia z daną firmą. Odpowiedzi można poszukać przykładowo na grupach czy forach internetowych dedykowanych pisarzom. Warto spytać także znajomych, jeśli jest taka możliwość. W wypadku negatywnych opinii w żadnym wypadku nie należy brać danego wydawnictwa pod uwagę, choćby reklamowało się jako najlepsze na świecie. W najskrajniejszych sytuacjach nieuczciwi wydawcy w ogóle nie wypłacają honorariów. Wtedy trzeba się z nimi procesować o należne pieniądze. A czegoś takiego żaden pisarz nie chce.
Doświadczenie gwarancją jakości
Jest to niejako powiązane z poprzednim punktem. Nie da się sprawdzić rzetelności wydawnictwa, które dopiero powstało. Dlatego warto skierować swą uwagę przede wszystkim ku firmom z pewnym stażem. Jeśli wydały dotąd setki książek, jest to dowód tego, że potrafią przeprowadzić proces wydawniczy. Z kolei wydawcy nowi nie są koniecznie źli. Wręcz przeciwnie, w przyszłości mogą okazać się cudownymi partnerami do współpracy. Jednak dopóki nie nabiorą doświadczenia, niech inni dadzą im szansę wykazania się. Proces trwający latami i kosztujący dziesiątki tysięcy złotych musi być w jak największym stopniu wolny od jakiegokolwiek ryzyka.
Warunki współpracy
Każde wydawnictwo ma swoje warunki współpracy z autorami. Jedne są korzystniejsze, inne mniej. Niektóre w ogóle nie są korzystne z perspektywy autorów. Najistotniejsze są kwestie finansowe. Warto szerokim łukiem omijać wydawnictwa oferujące honoraria i stawki poniżej przeciętnej. Warto także uważać na te, które mogą utrudniać wydawanie książki także w innych wydawnictwach, czy wykorzystanie książki przez autora do innych celów.
Na stronie Studia Grafpa dowiesz się za co i ile trzeba zapłacić podczas przygotowania książki do wydania.
Usługi agenta literackiego
Agent literacki to najlepszy przyjaciel pisarza. Do jego zadań należy pomoc w przygotowaniu książki, a także pośrednictwo w relacjach z wydawcami. Doświadczeni agenci często posiadają bazę sprawdzonych firm, dzięki czemu pomogą znaleźć uczciwych partnerów. Dodatkowo mogą pomóc w wynegocjowaniu korzystniejszych warunków umowy wydawniczej. Usługi agentów literackich na polskim rynku dopiero się rozwijają, jednak w poszukiwaniu rzetelnego wydawcy warto zwrócić się do jednego z nich.
Najnowsze komentarze