Jak wygląda skład i łamanie tekstu
Skład tekstu, co to jest?
Określenie “skład tekstu” pochodzi z trochę minionej epoki, a przynajmniej z innej technologii, kiedy to przygotowując tekst do druku układało się go mozolnie z czcionek lub wierszy linotypowych. Dzisiaj została tylko nazwa dla czynności polegającej na przygotowaniu tekstu do wgrania do programu graficznego, podzielonej na wpisanie tekstu lub jego zeskanowanie a następnie przekształcenie go przez program edycyjny.
Dzisiaj definicja składu i łamania tekstu zawiera czynności przygotowania tekstu do druku, czyli to wszystko czym zajmuje się min. Studio Grafpa.
Łamanie tekstu, co to jest?
Łamanie tekstu jest obróbką wlanego wcześniej do programu graficznego tekstu. W zależności czy łamiemy tekst do gazety, książki, czy też innej formy, zawsze wymaga to od nas: odpowiedniego ułożenia tekstu w szpaltach, zaprojektowania czcionek, ewentualnej grafiki pagin górnych i dolnych, wlania zdjęć i ich ustawienia, dzielenia wyrazów zgodnie z zasadami polskiego języka, ewentualne oblewanie zdjęć tekstem. Gdy mówimy o łamaniu tekstu, automatycznie znaczy to, że w naszej czynności przeważa słowo, zdjęcia są jedynie ilustracją tekstu. gdy występuje sytuacja odwrotna, czyli przeważają zdjęcia a tekst jest tylko ich opisem, mówimy nie o łamaniu teksu, a o projektowaniu.
Dzisiaj skład danej publikacji wykonuje się całkowicie używając do tego komputerów. Tekst wlewany jest do urządzenia w programie komputerowym, jakim jest edytor tekstów, a następnie łamany w programie graficznym.
Program komputerowy do łamania tekstów umożliwia automatyczne rozłożenie całej publikacji na stronach schematu. Ważne tylko, aby otrzymany tekst pozbawiony był wszelkich ręcznie wprowadzonych ustawień, pozbawiony grafiki, spacji, wszelkich stylów i efektownych dodatków. Dzięki temu działa tylko automat , który doskonale wie co ma robić. W przeciwnym razie, to grafik składający tekst musi wykonać dodatkowe czynności ręcznie, usuwając i oczyszczając tekst z wprowadzonych ustawień. Wydłuża to oczywiście sam proces i podnosi koszt pracy zatrudnionego grafika.
Najnowsze komentarze