Komputerowy skład publikacji

Co to jest?

Komputerowy skład publikacji oznaczany jest skrótem DTP od angielskiego tłumaczenia DeskTop Publishing dosłownie publikowanie zza biurka. Pierwotnie oznaczało to przygotowywanie na komputerze dokumentów, które potem miały być drukowane. Chodziło tu o wszystko, od ustawiania wyglądu stron (rozmieszczenie tekstu i obrazków) po późniejsze odpowiednie nastawienie drukarek i innych maszyn.

Ówcześnie stosując pojęcie komputerowy skład publikacji ma się na myśli także publikacje w postaci elektronicznej (na przykład te na stronach internetowych gazet). Podstawowymi czynnościami jest wprowadzanie tekstów i obrazów mających pojawić się na publikacji, a następnie ich odpowiednia korekta. Po wykonaniu tych czynności układa się z nich strony gotowe do publikacji. Po skończonej pracy całość należy zapisać w pliku pozwalającym odczytać go na każdym komputerze. Coraz częściej stosuje się do tego plik PDF. Dodatkowo można wspomnieć, że DTP zajmuje się także wyglądem podłoża, na którym ma być ostatecznie opublikowany plik czyli na przykład kształtem papieru.

Przykłady programów:

Istnieje kilka programów przeznaczonych do komputerowego składu publikacji. Niektóre z nich są darmowe, a inne płatne.

Scribus

Darmowym programem do DTP jest na przykład Scribus. Używać go można do wykonywania publikacji, które później mają być wydrukowane, a także prezentacji w pliku PDF. Licencja na jakiej został opublikowany ten program to GNU GPL. Obsługuje on 3 rodzaje czcionek – Open Type, TrueType oraz Type 1, a ponadto może importować/eksportować z/do formatów plików takich jak PNG, JPEG, PDF, TIFF i inne. Rodzicami Scribus’a jest The Scribus Team. Program, pracuje na systemie operacyjnym Microsoft Windows, a po raz pierwszy został wydany w 2000 roku – 19 lipca.

QuarkXPress

Kolejnym programem do komputerowego składu publikacji jest QuarkXPress. Chcąc z niego korzystać trzeba najpierw go zakupić. Stworzył go Quark w 1987 roku. Obecnie działa na systemach operacyjnych Microsoft Windows oraz Mac OS X i posiada polską wersję. QuarkXPress oprócz składowania publikacji, które później będą drukowane, przeznaczony jest także do tworzenia stron i serwisów internetowych (w tym zamieszczonych na nich animacji). Działa na kodzie HTML ze stylami CSS.

Adobe InDesign

Płatny program do składu publikacji stworzony przez Adobe Systems. Opiera się na systemie Microsoft Windows i OS X. Po raz pierwszy wydany został w 1999 roku. Aktualnie dostępny jest na licencji komercyjnej. Adobe InDesign stworzono od zera. Obecnie jest jednym z popularniejszych programów zajmujących się komputerowym składem publikacji. Współgra z innymi programami takimi jak na przykład Photoshop (stosowany do grafiki). Od swych narodzin był aktualizowany już kilkanaście razy.

Adobe Acrobat XI Pro

Ostatnim przykładem (chociaż może być ich o wiele więcej) jest płatny komputerowy skład publikacji – Adobe Acrobat XI Pro. Został stworzony głównie do pracy na dokumentach formatu PDF. Jednakże umożliwia także skonwertowanie innych formatów do PDF’a. Pozwala on pracować kilku osobom nad jednym dokumentem. Autorami tego komputerowego składu publikacji jest Adobe System. Po raz pierwszy wydano go 1993 roku. Podobnie jak poprzednie wersje opiera się na systemach Microsoft Windows i Mac OS X

Możesz również polubić…