Książki które musisz przeczytać

Książki niewątpliwie są cennym towarzyszem życia człowieka. Ubogacają wyobraźnię czytającego, jego słownictwo, wiedzę o świecie, a co najważniejsze zawierają prawdy i spostrzeżenia, które mogą mieć silny wpływ na życie człowieka. Jednak nie każdy potrafi dostrzec ich wartość lub wybrać te najcenniejsze pozycje. Dlatego warto skupić się chociaż na 10 publikacjach, po które sięgnąć powinien każdy z nas – czy to miłośnik książek, czy osoba, która książek nie czyta.

Ranking 10 książek wartych przeczytania:

  • “Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery – to pozycja, którą czyta się już w szkole, jednak najwięcej prawd można z niej zaczerpnąć, gdy jest się nieco starszym. Każdy rozdział zawiera krótką historię z morałem. Przesłania są proste i szczere, a jednocześnie bardzo mądre i dotyczące egzystencji każdego człowieka.
  • “Buszujący w zbożu” Jerome David Salinger- jest książką, przy której każdy się uśmiechnie, gdyż bardzo barwnym i komicznym językiem jest napisana. Jednak nie chodzi w niej tylko o dawkę humoru, ale o prawdy w niej zawarte, które kryją się pośród stylu pisarskiego oraz historii kilkunastoletniego chłopca, który zapragnął życia poza szkołą i domem.
  • “Rok 1984” George Orwell – to opowieść o świecie, w którym żaden z nas nie chciałby żyć. Świecie, w którym ludzie żyją w ciągłym strachu, są zniewoleni, nieustannie obserwowani i inwigilowani przez Wielkiego Brata. Nie m tu miejsca na miłość i wolność. Książka jest ostrzeżeniem, gdyż w każdej chwili taki stan rzeczy może wrócić.
  • “Dżuma” Albert Camus – pod historią epidemii, która miała miejsce w latach 40. XX wieku skrywana jest warstwa prawd o świecie pełnym zła oraz cierpienia. W postawach bohaterów natomiast można znaleźć problemy i rozterki ludzi, którzy w obliczu kryzysowych i trudnych sytuacji muszą walczyć i udowadniać swoją siłę.
  • “Nigdy w życiu!” Katarzyna Grochola – powieść o kobiecie, ale nie tylko dla kobiet. Dystans do świata i samej siebie przedstawiony w tej książce oraz podchodzenie do problemów rzeczywistości z przymrużeniem oka, to styl życia, którego każdy powinien się z tej pozycji nauczyć.
  • “Heban” Ryszard Kapuściński – ten reportaż jest nie tylko obrazem ciężkiego życia i trudnej egzystencji ludzi krajów afrykańskich, szczególnie w czasie rewolucji, ale także zwróceniem uwagi na bardzo istotną kwestię: jak Europejczycy mogą na to pozwalać we współczesnym, cywilizowanym świecie.
  • “Prawiek i inne czasy” Olga Tokarczuk – pod przykryciem podkieleckiej, mitycznej wsi autorka przekazuje niezwykle istotne prawdy o sile czasu i o tym jaki on ma wpływ na człowieka i jego życie. Przekaz ten jest uniwersalny i bardzo dotkliwy.
  • “Umiłowana” Toni Morisson – chociaż książka zawiera historię z XIX wieku to jednak przekazuje uniwersalne prawdy. To opowieść o wielkiej miłości matki do córki i wielkiej odwadze oraz życia z konsekwencjami swoich wyborów i czynów.
  • “Ono” Dorota Terakowska – to książka, która zmusza do zastanowienia się nad własnym miejscem w świecie. To realizm przemieszany z symboliką. Zawiera w sobie prawdy o ludzkiej egzystencji, nad którymi powinien zastanowić się każdy z nas.
  • “Kwiaty na poddaszu” Virginia Cleo Andrews – to poruszająca historia dzieci, które musiały codziennie walczyć ze strachem, lękiem i własnymi słabościami. To także opowieść o wielkiej sile przetrwania jaka drzemie w każdym z nas, nawet w tym najmłodszym.

Każdą wymienioną pozycję możecie kupić w warszawskim antykwariacie online – Amicus.

Zapisz

Możesz również polubić…