Najlepiej zarabiający pisarze

Pisanie książek nie kojarzy się już w dzisiejszym świecie z wielkimi zarobkami, rzadko wydawanie nowych publikacji może stać się sposobem na życie. Nie dotyczy to jednak najlepszych w tym fachu, którzy na pisaniu książek potrafią zebrać całe fortuny. Dotyczy to w szczególności pisarzy tworzących w Stanach Zjednoczonych.

Najlepiej zarabiający pisarze

Według magazynu Forbes, najlepiej zarabiającym pisarzem w roku 2016 był James Patterson, amerykański autor książek kryminalnych i thrillerów, który za oceanem cieszy się niesłabnącą popularnością. Dorobił on się, w czasie zaledwie jednego roku, wielkiego majątku w postaci 95 milionów. Prawdą jednak jest to, że Patterson wydaje po kilkanaście książek rocznie i nie jest on autorem wszystkich – jedynie jego imię jest swoistym znakiem. W Polsce nie jest on tak bardzo popularny, podobnie jak pisarz znajdujący się na drugim miejscu – Jeff Kinney, autor bestsellerowej serii dla dzieci “Dziennik Cwaniaczka”, któremu udało się zarobić w 2016 roku 19,5 miliona dolarów. Na trzecim miejscu znajduje się Joanne Rowling, z rocznym przychodem 19 milionów dolarów, pierwsza miliarderka, której udało się zbić taką fortunę na pisaniu książek – dzisiaj już nią nie jest przez angażowanie się w akcje charytatywne oraz wielkie podatki. Tak czy inaczej, niesłabnąca popularność Harry’ego Pottera i korzyści płynące ze sprzedaży gadżetów, ekranizacji oraz nowej sztuki – “Harry Potter i Przeklęte Dziecko” zapewniają nadal gigantyczne pokłady pieniężne.

Poza pierwszą trójką znajduje się John Grisham, autor bestsellerowych książek, których głównymi bohaterami są prawnicy. Pisarz ten przez długi czas sam pracował w tym zawodzie, dlatego doskonale zna tajniki owego fachu i zarobił na ich opisywaniu 18 milionów dolarów. Majątkiem 15 milionów mogą poszczycić się cieszący się ogromną popularnością autor thrillerów i horrorów Stephen King oraz ekspertka od literatury kobiecej, Danielle Steel. Obaj są już doświadczonymi twórcami – pierwszy ma 68, a druga 70 lat, ale na emeryturę nie zamierzają odchodzić ku uciesze ich wiernych czytelników.

Na dalszych pozycjach znajdują się m.in. Nora Roberts, E.L. James, George R.R. Martin, Rick Riordan oraz Dan Brown.

Możesz również polubić…