Przygotowanie gazety do druku – krok po kroku
Od pewnego czasu panuje przekonanie, że współczesne społeczeństwo coraz rzadziej sięga po prasę, z racji korzystania z Internetu. Mimo to każdego dnia drukuje się ogromne ilości gazet, które później znaleźć można na półkach sklepów i kiosków w całym kraju. To, jaką uwagę przyciągnie dane pismo, zależy w dużej mierze od dobrego projektu i całości druku. Jak wygląda proces przygotowania gazety do druku od A do Z?
DTP – co to takiego?
Cały szereg czynności związanych z przygotowaniem materiałów do druku na komputerze, zanim zostaną one przekazane do powielenia metodami poligraficznymi, to tzw. desktop publishing. Z angielskiego oznacza on “publikowanie zza biurka”. To zarówno stworzenie wyglądu publikacji – projektowanie rozkładu i szaty graficznej, jak i obsługa odpowiednich urządzeń drukarskich oraz kierowanie pracą grupy. DTP zaczyna się już w chwili przygotowywania wszelkich materiałów do publikacji. Dawniej znane w tej dziedzinie było zecestwo, które odpowiadało za przygotowanie obrazu kolumn gotowych do drukowania. Wraz z rozwojem technologii, popularniejsze stało się właśnie komputerowe łamanie i składanie tekstów.
Na rynku istnieje kilka programów do DTP, między innymi QuarkXPress, pomocny w łamaniu i składaniu tekstu na komputerze, czy AdobeInDesign, stworzony dokładnie do DTP. Warto zaznaczyć, że desktop publishing zajmuje się zarówno przygotowaniem warstwy wizualnej projektu, jak i podłoża, na którym ma być on później drukowany.
Przygotowanie gazety do druku krok po kroku
Proces rozpoczyna się od wprowadzenia tekstu i plików graficznych do komputera. Wszystkie treści są sprawdzane i – w razie potrzeby – poddawane korekcie, natomiast obrazy – obrabiane w odpowiednich programach graficznych. W przypadku tekstów, ustala się odpowiedni format strony, marginesy i spady. Co do grafik, ustawiana jest przestrzeń kolorystyczna – na CMYK. Kiedy treść i obrazy zostaną sprawdzone, łączy się w je w całość i nanosi na makietę – projekt stron gazety. Finalnie projekt zostaje opatrzony informacjami dla introligatora oraz drukarza i zapisany w formacie PDF. Teraz można już przekazać pismo dalej, do drukarni.
Kiedy gazeta znajdzie się już w tym miejscu, przychodzi czas na wybór formatu, okładki, jakości papieru drukarskiego oraz liczby stron publikacji. Niektóre z nich mogą zostać uszlachetnione, np. te z reklamą, podobnie jak sama okładka. Pismo może posiadać strony dwubarwne, monochromatyczne (rozkładówki) oraz te w pełnej przestrzeni barwnej (CMYK). W kolejnym kroku wydawca opracowuje opis stron i zawartości całej gazety. Następnie rozpoczynają się prace nad layoutem, czyli układem kompozycyjnym publikacji. W końcowym etapie pod uwagę brany jest także nakład i odpowiednia technologia druku. Najczęściej jest to druk offsetowy, charakteryzujący się wysoką jakością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne.
Po ustaleniu odpowiednich terminów, ma miejsce wydruk gazety. Odbywa się on na maszynie offsetowej, a kiedy jest już gotowy, prasa jest transportowana do kiosków czy sklepów… i może już cieszyć oko czytelnika!
Więcej o składzie gazet możecie dowiedzieć się ze strony: www.grafpa.pl
Najnowsze komentarze