Skład i łamanie gazety – cennik

Żadna książka, czasopismo i gazeta nie obędą się bez łamania i składu. Są to dwa etapy prac nad daną publikacją, które są wykonywane po zredagowaniu tekstu, a przed jego korektą. To właśnie dzięki osobom wykonującym te dwie czynności, gazety i czasopisma, które czytamy, wyglądają właśnie tak, a nie inaczej.

Skład i łamanie

Łamanie tekstu polega na odpowiednim jego ułożeniu na stronie, tak by wszystko ładnie się zmieściło, a w dodatku było atrakcyjne i proste do przeczytania. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest to bardzo niewdzięczne zajęcie, gdyż bardzo trudno jest tak dopasować tekst, zdjęcia i inne elementy artykułu, by wszystko zmieściło się na stronie.

Skład obejmuje takie działania jak: dobór odpowiedniej czcionki oraz jej wielkości, zastosowanie interlinii, ustawienie marginesów, akapitów, wstawienie tabel oraz umieszczenie grafik. Dobrze wykonany projekt łamania i składu ma za zadanie odpowiednio wyeksponować treść, nadając jej jak najbardziej czytelną i atrakcyjną formę. Pozwala to nabrać publikacji wartości merytorycznej i wizualnej, a także jest dużo lepiej odbierane przez czytelników.

Skład i łamanie gazety

Skład i łamanie gazety - cennikSkład i łamanie może nam się kojarzyć przede wszystkim z książkami, ale to właśnie w czasopismach i gazetach wykonuje się te czynności najczęściej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kosztom, które trzeba ponieść, by zlecić komuś skład i łamanie gazety. Warto pamiętać, że projekty są zazwyczaj wyceniane indywidualnie, w zależności od poziomu trudności i wymagań zleceniodawcy.

Projekt graficzny gazety lub czasopisma, w skład którego wchodzi układ, ustalenie formy graficznej, makiety, winiety i loga to koszt około 500-1000 złotych za całość. Należy pamiętać, że jest to tylko projekt, który nie obejmuje łamania i składu. Za te usługi trzeba będzie jeszcze dodatkowo zapłacić.

Skład i łamanie jednej strony czasopisma lub gazety to koszt około 30-100 złotych. Wszystko zależy od tego, co znajdzie się na danej stronicy. Jeśli będzie to sam prosty tekst, bez żadnych graficznych dodatków i ozdobników, usługa ta nie będzie bardzo kosztowna. Poziom trudności, a co za tym idzie cena, drastycznie rośnie w momencie, kiedy na jednej stronie trzeba umieścić nie tylko prosty tekst w kolumnach, ale także dodatkowe okienka, tabelki i grafiki. Większość firm zajmujących się tego typu czynnościami pobiera dość porównywalne opłaty za wszystkie formaty papieru. Dzieje się tak, gdyż mimo że na mniejszej stronie trzeba upchnąć mniej rzeczy, to w rzeczywistości jest to dużo trudniejsze niż w przypadku większych płacht papieru, na których możemy pozwolić sobie na większą dowolność.

 

 

Możesz również polubić…